// اخبار تحلیلی روستا در فروردین ماه سال 1393

خبر شروع احداث مسجد جدید روستای تکیه ناوه طالقان

مصطفی امیرخانی ، تکیه ناوه ، طالقان

مراسم کلنگ زنی مسجد جامع تکیه ناوه طالقان(در شرف احداٍٍث)باحصور مقامات استانی و شهرستانی در مورخه ۱۸/۱/۹۲ دوشنبه از ساعت ۱5الی ۱۷ برگزارگردید.
زمین اهدایی به مساحت ۳۰۰۰متر در ضلع شرقی خیابان شهید مهرداد علیشیری (راه جیرمحله) واقع شده است. این مسجد در سه طبقه که شامل آشپزخانه ،قسمت مردانه و زنانه،  کتابخانه و پایگاه بسیج،کانون فرهنگی و صندوق قرض الحسنه ، موزه سنتی و حیات وحش طالقان و سالن ورزشی منظور شده است.
حضور مسئولین از جمله امام جمعه محترم شهرستان طالقان ،سروان خیکانی، بخشدارمحترم  مرکزی،شهردار طالقان،معاونت عمرانی فرمانداری و پرسنل بخشداری و عده کثیری از مسئولین و مدعوین در این مراسم پرشکوه شرکت نمودند.

( ضمن درود و سپاس بر خیرین محترم روستا که الحق فرهنگ وقف را زنده و جاودان نگه داشته اند و با آرزوی سربلندی و موفقیت برای آنها و آرزوی داشتن روستایی آباد و پاکیزه ... باید واقف باشیم که در این کارهای بزرگ و افتخار امیز ، نباید  افکار و نظرات روستا اندیشانه اهالی باعث دلسردی خیرین و متمکنین فرهیخته آبادی گردد. با تشکر )

مصطفی امیرخانی ، تکیه ناوه ، طالقان

تحلیل خبر و نظرات اهالی :  با توجه به نظرات جوانترها در شبکه های اجتماعی و حرف و حدیث های قدمای روستا و اهالی محترم ... بسیاری از مردم در خصوص احداث این مسجد جدید سوالاتی داشتند ... از جمله

1 - آیا باز سازی و مرمت مسجد قدیم و طبقاتی کردن ان بهتر  و مقرون به صرفه نبود ؟

2 - چون مسجد باید در فلب و مرکزیت روستا باشد ، آیا مردم محال قدیم برای ادای فریضه نماز این راه طولانی را خواهند پیمود ؟

3 - بیشتر اهالی مسجد و امامزاده را یکی می‌دانند و نماز خواندن را در مجاورت امامزاده روحانی تر و پسندیده تر می‌دانند ؟

4 - آیا مسجد قدیم روستا هم باقی می‌ماند و صدای اذان از آن پخش خواهد شد ، چون صدای بلندگو در بالای ده رساتر و گویاتر خواهد بود .

5 - آیا در زمستان که بیشتر اموات را برای تدفین به روستا می‌برند ، گرم نمودن فضای مسجد جدید سخت تر و پر هزینه تر نخواهد بود .

6 - آیا در روزهای خلوت سال این مسجد متولی و نگهبان خواهد داشت و یا فقط جهت مراسمات است و آیا دو گانگی در برقراری جلسات و مراسمات خصوصی و دولتی نخواهد شد ؟

6 - آیا اولویت های دیگری نظیر احداث منبع آب بزرگ و بهداشتی یا تعریض و جدول بندی کوچه های ده و یا حتی احداث جاده  کمربندی برای روستای عالیسر ارجح تر نبودند؟

و  .... بخشی از بحث ها و نظرات جوانترها در شبکه های  اجتماعی ...

کجای ده ؟ همون جای امامزاده ؟

پسی دره..اول جاده ورودی جیرمله...

چه عجب اداره اوقاف تکونی بخودش داد

یعنی واقعا لازمه؟

مبارکه ایشالا ... مسجد شیک و بزرگ هم جزئی از عمران و آبادانی محسوب میشه

چراغی که به خانه رواست به مسجد حرامه....

بجای مسجد میشد خیلی از مشکلات ده از جمله مشکله آب رو حل کرد نمازو تو امام زاده ام میشه خوند

الان همه مشکلات روستامون حل شده فقط مشکله مسجد داشتیم ؟!؟!؟!

دقیقا.ما هزارتا مشکل حیاتی داریم که خیلی واجب تراز مسجد هست.مگه قراره چه کار کنیم که نمیشه تو امامزاده انجام داد.میدونید با این پول چه کارهای عمرانی میشه انجام داد.ما مشکل اب مشکل برق مشکل راه و...داریم که واقعا معضل شده برامون.

 مرسی که حداقل با من هم عقیده ای ولی حرفامون هیچ تاثیری نداره چون بزرگای ده کار خودشونو میکنن

آقا منم با شما هم عقیده هستم اما دست اندر کاران تفکرشون فرق داره. مثلا همین مشکل آب الان هر خونه ایی منبع آب گذاشته در حالی که اگر یه کم همکاری باشه و این هزینه یکی میشد الان روستا منبع آب بزرگتری داشت و هزاران مسئله ی دیگه. مطمئنا در جواب صحبتامون هم کلی بهانه های نبود بودجه، همکاری نکردن ساکنین، مسئول بودن اداره های دیگه رو میشنویم.

دوستان اداره اوقاف هیچ دخالتی در این امر نداره..زمین این مسجد اهدایی یکی از اهالی شریف و بزرگمونه..مخارج ساختش هم توسط اهالی که نذر دارن و از خیرین مسجدساز هستند انشالله تامین میشه..بحث ساخت مسجد از رفع مشکلات روستا جداست..مشکلات روستا باید توسط همبستگی همه اهالی رفع بشه..اما کمک به ساخت مستجد کاملا اختیاری و از روی خواست دل افراده..

چرا فکر میکنید تاثیر نداره..شما جوانها با هم هم دل و متحد باشید و محکم و منطقی حرفاتون رو به بزرگترهای روستا برسونید..ماشالله همه جوانهای ما با سواد و دارای توانمندیهای بالایی هستند..فقط دم از نمیشه و نمیتونیم و گوش نمیدن نزنیم..حرکت کنیم

به نظر من اهالی تکیه که من هم یکی از اونها هستم به اندازه توانشون کمک وهمیاری کردن .اما متاسفانه مسولین نا کارامدی و ضعف مدیریتی خودشونو به همه اثبات کردن و اهالی هم کم کم دل سرد شدن.

برای اباد کردن وطن نباید دلسرد شد..دوباره متحد و هم دل شیم..خواستن توانستن است..

دوستان دقیقاً مسئله منطقی و درستیه ... ساخت مسجد از لحاظ اصول شهرسازی و تمدن یه امر حیاتیه ... مسئله منبع آب هم جداست ... الآن که متأسفانه تمام اموات رو به گورستان تکیه می‌برن ... یه مسجد بزرگ و خوب آبروی یک روستاست ...

اقا.پس اون محلی که تو قبرستان درست کردن چی هست.اگر بلا استفاده هست چرا ساخته شد.اینا یعنی از بین بردن سرمایه.به نظر من نداشتن یه بلند گوی مناسب در ایام عاشورا نداشتن اب اشامیدنی هنگامی که یه مهمون داری ونداشتن پارکینگ مناسب برای اهالی و .و....ابروی یک روستا رو نگهداری میکنه.

به به چه جمعی به به کلنگ! ابروی روستا اون وقتی در خطره که که زباله تو ده بیداد کنه و هر کسی رد میشه میبینه اونوقتی زیر سواله که وضع آب ده اینجوری شده که همه میدونن اونوقتی آبروی سرزمین مادری زیر سواله که زمستون و تابستون با این وضع اسف بار کوچه و خیابون روستا برخورد میکنیم اونوقت واسه اموات دلمون میسوزه به اون نماد ده .....چهل دختران ....که فکر کنم چند ساله دیگه باید واسه بچه هامون از خاطراتش بگیم و عکساشو نشون بدیم به من وتوست خواهر و برادر عزیزتر از جان بهر حال دست همه درد نکنه شاید اینکار بنایی باشه برای کارهای واجب تر و حیاتی تر انشاا....

بناهای یادشده از جمله محل نماز بهشت ابراهیم و زمین و ساخت مسجد ... از طرف خیرین مؤمن و مکتبی اهدا گردیده ... و هیچگونه هزینه‌ای به شورا و یا به اهالی محترم تحمیل نشده است ، ... بهر حال  ما نمی‌توانیم به خیرین بگوییم چرا اینجا و چرا اونجا ، دوست داشتند که در راه دین و اسلام خرج بشه ... کاریش نمیشه کرد ... ( بقولی : دندون اسب پیشکشی رو که نمی‌شمرن )

خیرین جاهایی که نیتشون هست میتونند هزینه کنند..مشکلات روستا به همت اهالی مربوط میشه نه خیرین.

بلاخره قانع شدیم .ولی هنوز من تاکید بر مدیریت درست دارم.انشالله که مشکلات تکیه ناوه عزیزمون یه روزی حل بشه.

انشاا... که همینطورهست و اینگونه خواهد شد

گذر زمان گویای همه امور خواهد بود.

خیلی خوبه که محیط مذهبی مسجد از محیط معنوی امامزاده تفکیک میشه...اصلا عالیه!

احسنت، به مسئله دقیقی اشاره نمودید ، ، تفکیک کردن مسجد از امامزاده هست که کار بحق و درستیه ... چون باریک بودن کوچه جلوی امامزاده و نبود جای پارک ماشین از معضلات گریبانگیر روستاست و ... جا داره از مسئولین شورا درخواست کنیم یک پارکینگ خوب هم در حوالی مدرسه درست کنن و بعد از اون با تابلو و زنجیر از ورود ماشینهای زوار و غریبه به داخل روستا و باغات جلوگیری کنن ///

صددرصد با شما موافقم. من خودم سالهاست نیومدم تکیه اما یکی دو سال پیش که خواهرم آمده بود آنقدر از پیدا نکردن جای پارک ماشین نالید و مشکل داشت که دیگه نیامد!! حالا نه اینکه عشق و علاقش همینقدر بوده...نه...منظورم معضلیه که بهش اشاره کردین. انشاء الله که با همدلی و همکاری اهالی این مشکلات حل میشه و روزگار بهتری در انتظار است.

/ 2 نظر / 59 بازدید
مسعود علیشیری

نقطه نظرات عزیران را خواندم بعضی کاملا"پخته سخن گقته اند و بعضی ناپخته! در مورد احدا ث مسجدجامع نه تنها در روستا معضل نیست بلکه موجب وفاق و اتحاد و همدلی خواهد شد. دراحدا ث مسجدجامع شامل کتابخانه و پایگاه بسیج،کانون فرهنگی و صندوق قرض الحسنه ، موزه سنتی و حیات وحش طالقان و سالن ورزشی منظور شده که خیلی از آرمان های ما را مرتفع میسازد. ضمنا"روستا هم می تواند مسجدقدیمی را که قدمت 250ساله و بافت سنتی و زیبایی را داردحفظ کند ، و این زمین کارشناسی شده و از خیلی جهات مناسب و ارزنده است(در سه محل روستاواقع شده).مسجد مذکور سرایداری خواهد داشت و هر موقع از سال پذیرای مردم مومن تکیه ناوه است و در روز های تاسوعا و عاشورا و امثالهم کاملا"جوابگو ست.ساخت مسجد با کمبودآب و جمع آوری زباله و معضل پارگینک کاملا"ازهم جداست ،اینها مربوط به شورا و دهیاری است و باید تمییز داده شود و همدلی وخودیاری همه اهالی را می طلبد که در جای خودش باید بحث وتبادل نظر شود. در آخر شورابه همت و افکار جوانان احترام قائل است و از نقطه نظرات و پیشنهادات سازنده شان استقبال میکند. شورا از کره دیگر نیامده و از جنس خودتان است و بدون ب

مسعود علیشیری

بدون بودجه و پول هیچ کاری نمی توان انجام داد. یکی از عمده ترین و پر هزینه ترین کار دهیاری و شورا جمع آوری زباله است. که اگر هر یک از خوش نشینان و اهالی زباله خود راحمل و به محل تخلیه زباله برساند . بار بزرگی در جهت گاهش هزینه های شورا و دهیاری خواهد بود. پروژه های عمرانی با بودجه و تامین اعتبار قابل اجراست و منابع وصولی شورا کاملا" محدود است و با وضعیت تورمی فعلی جوابگو نیست . با تشکر