مشاهیر طالقان ( بزرگان تکیه ناوه) - قسمت اول

ابوالقاسم امیرخانیابوالقاسم امیرخانیابوالقاسم امیرخانیابوالقاسم امیرخانیاستاد ابوالقاسم امیرخانی شاعر و مدیحه سرای اهل بیت در سال 1305 هجری شمسی در روستای تکیه ناوه طالقان چشم به دیده گیتی گشود، در همان اوان کودکی مادر و کمی بعد هم پدر خود را از دست داد، بناچار برای کسب معاش عازم شهسوار ( تنکابن  ) گردید و در حین کسب کار در بازار برنج به شعر و شاعری  نیز می‌پرداخت.

.. و ذوق و قریحه شاعری نشأت گرفته از پدر و برادرش می‌بود، در ابتدا با تخلص " جوینده"  در انجمن ادبی صائب مشغول سرائیدن اشعار مفید و عرفانی گردید و با همیاری برادر  بزرگتر " مرحوم مجتبی امیرخانی متخلص به ( فیاض زاده طالقانی ) "  و پدر بزرگوارشان ( مرحوم میرزا جمشید امیرخانی متخلص به " فیاض " ) نسبت به گردآوری و چاپ کتاب " منظومات مذهبی  از آثار مرحوم فیاض و براداران فیاض زاده طالقاتی " در تاریخ اول ربیع‌الاول سال 1383 ( ه.ق) ( هجری قمری ) نمودند.

( ... انشاء‌الله اگر عمری باقی باشد نسبت به اسکن این کتاب ذی قیمت 180 صفحه‌ای اقدام خواهم نمود )

... و نیز در زمان قبل از انقلاب ( سالهای بی دینی اکثر مردم ) ... نسبت به برگزاری جلسات هفتگی قرائت قران با نام " مکتب فیض " در محلات " نظام آباد و سبلان " و " هاشمی و آریانا " ( محل زندگی اکثر تکیه ناوه ‌ای های مقیم تهران ) با استادی معلم قرآن مرحوم مجتبی امیرخانی " فیاض زاده طالقانی " اهتمام و جدیت خاصی می‌نمود و هزینه پذیرایی این مجالس را تأمین می‌نمود.

( .... و جالب اینکه با وقوع انقلاب اسلامی و مهاجرت طالقانیها به محله کوی ولی عصر کرج این مکتب پر فیض هم به تاریخ پیوست.)

... در سال 1384 نیز کتاب " دیوان اشعار ابوالقاسم امیرخانی ( جوینده ) با عنوان " یافته‌های متنوع و دینی " را بر زیر چاپ برد.

این کتاب مشتمل بر 240 صفحه از اشعار پر محتوا و عرفانی با کمک انتشارات قاضی در تیراژ 2000 جلد و به قیمت 2700 تومان در دسترس علاقمندان قرار دارد.

... همچنین این بزرگوار نسبت به جمع‌آوری و چاپ اشعار و کتب پدر و برادرشان نیز اهتمام ورزیده که جای بسی قدردانی دارد.

در کارنامه زندگی پر برکت ایشان همچنین تربیت هفت فرزند پزشک و مهندس و نویسنده نیز بچشم می‌خورد.

....... با آرزوی سلامتی و طول عمر با عزت برای ایشان و خانواده محترمشان ابوالقاسم امیرخانیابوالقاسم امیرخانی

/ 2 نظر / 18 بازدید
سادات رسول

با سلام جالب بود لطفا به ما سربزنید و ما را یاری فرمایید

سیدکامران قاضی میرسعید

جناب اقای مصطفی امیر خانی‘ با تقدیر از تلاش شما‘ کتاب اشعار بدون نقطه پدر بزرگوارتان را از عموی تان استاد ابوالقاسم امیرخانی هدیه گرفتم و خوانده ام. کاری در نوع خود بی نظیر و ماندگار. سعی دارم از این دریچه به توانم خبر های خوشی را به فرهنگ دوستان طالقان هدیه کنم. توجه شما و بازدید کنندگان سایت باریکان را به آن جلب ی کنم استقبال از نوشته های همه فراخوان سراسری اجرای طرح ( کشف، جذب و حمایت نویسندگان جوان) موسسه انتشارات قاضی این فرصت را به همه شما عزیزان که دستی در نوشتن داریدمی دهد تا شما را جذب و در انتشار آثارتان حمایت کند. این مرکز با تقبل نیمی از هزینه های فنی چاپ و انتشار کتاب شما و انجام 100 درصد کارهای مربوط به نشر آن، حداکثر برای حمایت 100 نوشته در ماه اعلام آمادگی می کند. اولویت با نوشته هایی است که زود تر و در دهه اول هر ماه به انتشارات ارسال گردند. عزیزانی که تا کنون 2 یا بیش از 2 کتاب به چاپ رسانده اند جهت برخورداری از بیمه هنرمدان درخواست می شود یک نمونه از هریک از آثار چاپ شده خود را