روستای تکیه ناوه طالقان Tekiyeh Naveh taleghan

معرفي آداب و سنن - شخصيتها Customs & Persons

مشاهیر طالقان ( بزرگان تکیه ناوه) - قسمت اول
نویسنده : مصطفی امیرخانی تاريخ در پاي مطلب
 

طالقانابوالقاسم امیرخانی

در حیرتم از مرام این مردم پست ***

این طایفه زنده کش مرده پرست***

 تا هست به ذلت بکشندش ز جفا ***

تا مرد به عزت ببرندش سردست ( شعر از نیما یوشیج )

چرا ما ایرانیها یاد گرفتیم که از زندگان یاد نکنیم، آنانکه عمر پربرکت خود را وقف نیکی و احسان کردند و خوشبختانه در قید حیات هستند و دیدن آنها جزو واجبات است،

 آنانکه تجربیات گرانبهایی از زندگی پر خیر و برکت دارند، چرا پای حرف دل آنان ننشینیم؟ چرا یادی از آنان نکنیم؟

معرفی استاد حاج ابوالقاسم امیرخانی متخلص به "جوینده " و " فیض "

 ابوالقاسم امیرخانی


ابوالقاسم امیرخانیابوالقاسم امیرخانیابوالقاسم امیرخانیابوالقاسم امیرخانیاستاد ابوالقاسم امیرخانی شاعر و مدیحه سرای اهل بیت در سال 1305 هجری شمسی در روستای تکیه ناوه طالقان چشم به دیده گیتی گشود، در همان اوان کودکی مادر و کمی بعد هم پدر خود را از دست داد، بناچار برای کسب معاش عازم شهسوار ( تنکابن  ) گردید و در حین کسب کار در بازار برنج به شعر و شاعری  نیز می‌پرداخت.

.. و ذوق و قریحه شاعری نشأت گرفته از پدر و برادرش می‌بود، در ابتدا با تخلص " جوینده"  در انجمن ادبی صائب مشغول سرائیدن اشعار مفید و عرفانی گردید و با همیاری برادر  بزرگتر " مرحوم مجتبی امیرخانی متخلص به ( فیاض زاده طالقانی ) "  و پدر بزرگوارشان ( مرحوم میرزا جمشید امیرخانی متخلص به " فیاض " ) نسبت به گردآوری و چاپ کتاب " منظومات مذهبی  از آثار مرحوم فیاض و براداران فیاض زاده طالقاتی " در تاریخ اول ربیع‌الاول سال 1383 ( ه.ق) ( هجری قمری ) نمودند.

( ... انشاء‌الله اگر عمری باقی باشد نسبت به اسکن این کتاب ذی قیمت 180 صفحه‌ای اقدام خواهم نمود )

... و نیز در زمان قبل از انقلاب ( سالهای بی دینی اکثر مردم ) ... نسبت به برگزاری جلسات هفتگی قرائت قران با نام " مکتب فیض " در محلات " نظام آباد و سبلان " و " هاشمی و آریانا " ( محل زندگی اکثر تکیه ناوه ‌ای های مقیم تهران ) با استادی معلم قرآن مرحوم مجتبی امیرخانی " فیاض زاده طالقانی " اهتمام و جدیت خاصی می‌نمود و هزینه پذیرایی این مجالس را تأمین می‌نمود.

( .... و جالب اینکه با وقوع انقلاب اسلامی و مهاجرت طالقانیها به محله کوی ولی عصر کرج این مکتب پر فیض هم به تاریخ پیوست.)

... در سال 1384 نیز کتاب " دیوان اشعار ابوالقاسم امیرخانی ( جوینده ) با عنوان " یافته‌های متنوع و دینی " را بر زیر چاپ برد.

این کتاب مشتمل بر 240 صفحه از اشعار پر محتوا و عرفانی با کمک انتشارات قاضی در تیراژ 2000 جلد و به قیمت 2700 تومان در دسترس علاقمندان قرار دارد.

... همچنین این بزرگوار نسبت به جمع‌آوری و چاپ اشعار و کتب پدر و برادرشان نیز اهتمام ورزیده که جای بسی قدردانی دارد.

در کارنامه زندگی پر برکت ایشان همچنین تربیت هفت فرزند پزشک و مهندس و نویسنده نیز بچشم می‌خورد.

....... با آرزوی سلامتی و طول عمر با عزت برای ایشان و خانواده محترمشان ابوالقاسم امیرخانیابوالقاسم امیرخانی